Pribram.cz: Na Bytízu má vzniknout nová kompostárna. Větší a levnější než městská

Příbram (Příbramsko) – Příbramští budou moci vozit na dvě kompostárny, jedna vznikne u skládky Bytíz.

Příbram (Příbramsko) – Jen pár týdnů poté, co město Příbram oficiálně oznámilo vznik nové kompostárny, o které se hovořilo několik let, přichází s podobným nápadem také komerční subjekt.

Společnost SVZ Centrum chce v blízkosti skládky komunálního odpadu na Bytízu, kterou provozuje, vybudovat novou kompostárnu. Tento záměr pribram.cz potvrdil Michal Zábrodský ze zmiňované firmy.

Nová kompostárna má mít kapacitu až 2500 tun ročně. Městský provoz, který mají provozovat Technické služby Příbram, zajistí roční kapacitu 1000 tun.

Město Příbram čerpá na investiční akci dotaci, na podporu chce dosáhnout také komerční subjekt. Zatímco SVZ vyjde samotná kompostárna (stavební část, záchytné fólie pod terénem apod.) na přibližně dva miliony korun, město potřebuje na zbudování provozu s méně než poloviční kapacitou finance ve výši 5,2 milionu korun. SVZ Centrum ale v kalkulaci nemá další vybavení jako například drtič.

„Kompostárnu spustíme do konce letošního roku a bude obsluhovat celý region Příbramska,“ řekl Zábrodský. Podle dřívějších vyjádření města pro pribram.cz má městská kompostárna začít nejpozději na jaře příštího roku.

Podle Zábrodského má SVZ Centrum již nasmlouvané zakázky s některými zemědělskými podniky, od kterých kompostárna převezme až polovinu zpracovaného objemu.

Firma ale chce pořídit také vlastní svozové vozy a kontejnery na biodegradabilní odpad. Ty by mohly být umístěny i tak, aby je mohli po dohodě využívat příbramští občané.

„Vše probíhá nezávisle na městu, zatím nejsou s radnicí žádné dohody o dalším postupu. Případná dohoda stran kontejnerů pro veřejnost záleží na městě,“ uvedl Zábrodský.

Firma se pro kompostárnu rozhodla v polovině března na základě vypsané dotace Státního fondu životního prostředí. Uvažuje, že provoz zaměstná nejméně dva pracovníky.

sdb

zdroj: http://www.pribram.cz/clanek-na-bytizu-ma-vzniknout-nova-kompostarna-vetsi-a-levnejsi-nez-mestska

Back to Top

Bad Behavior has blocked 2316 access attempts in the last 7 days.