Lidovky.cz: Bitka o skládku v Příbrami. Zastupitelé jdou na policii

8. července 2010

PRAHA V Příbrami zuří boj mezi radními a opozičními zastupiteli. Spor se točí kolem skládky komunálního odpadu, kterou má v areálu bývalého rudného dolu v Bytízu u Příbrami provozovat soukromá firma. Ta zakázku dostala bez výběrového řízení. Opozice proto chce, aby postup radních prošetřila policie. Letos v únoru příbramští radní v čele se sociálnědemokratickým starostou Josefem Řihákem odhlasovali kontroverzní krok: soukromé firmě SVZ Centrum s.r.o. prodali za čtyři miliony projektovou dokumentaci na výstavbu skládky a ve prospěch téže společnosti odhlasovali i výhodný pronájem městských pozemků v Bytízu u Příbrami, na nichž má skládka vzniknout. Hlasování radních vzbudilo rozčarování u opozičních zastupitelů. Postup vedení města čtou jednoznačně: radní prodali bez výběrového řízení výhodný podnikatelský záměr. „Nelíbí se mi to, je to úkrok stranou, za zavřenými dveřmi se konkrétní firma dostane k takovému projektu,“ komentuje záměr někdejší starosta Příbrami, lidovec Josef Vacek. „V oblasti odpadu je na trhu několik silných hráčů, mělo být vypsáno výběrové řízení, z něhož by vzešla nejvhodnější firma,“ dodává. Za nestandardní považují postup radních i komunální politici z jiných míst. „Ten obrat bude vyšší než dva miliony, mělo na to být vypsáno výběrové řízení,“ dává za pravdu příbramské opozici zastupitel z pražských Ďáblic, jenž si přál zůstat v anonymitě.

Vybraná firma v odpadkovém byznysu podniká teprve třetím rokem. Mnohem více ale opozici vadí, že se město zcela vzdalo podílu na provozování skládky. „V odpadech jsou slušné peníze, rozhodnutí rady není pro město výhodné,“ míní Vacek. Opozice chce nyní vedení radnice za nehospodárné rozhodnutí vystavit účet. Na radní hodlá podat trestní oznámení. „Dohodli jsme se na tom s opozičními zastupiteli a lidmi z kontrolního a finančního výboru. Zatím je to v rukou právníků,“ říká Marta Frýbertová z finančního výboru města. „Projektová dokumentace byla majetkem města, o prodeji proto mělo rozhodovat zastupitelstvo. Přitom to ani neviselo na úřední desce,“ vysvětluje, co bude stát v oznámení, jež s kolegy zašle policii.

Radnice na dotazy LN ani po opakovaných urgencích nereagovala. V regionálním tisku však příbramský starosta ujišťoval, že pronájem bude pro město výhodný. „Nebudeme přicházet o žádné miliony nebo stamiliony, naopak, když se bude ukládat na našich pozemcích, budeme dostávat velké peníze a nemusíme dávat peníze do výstavby skládky,“ uvedl Řihák, podle něhož není v silách města skládku vybudovat.

jas

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):


*

Back to Top

Bad Behavior has blocked 19307 access attempts in the last 7 days.