Pribram.cz: Kareš: Plánované snížení poplatku lidé příliš nepocítí

Zpravodajství -> Kareš: Plánované snížení poplatku lidé příliš nepocítí

8.11.2012 17:03 (zdroj: čtk/red, foto: Příbram.cz)

Příbram - foto: Příbram.cz

foto: Příbram.cz
Příbram (Příbramsko) – Příbram sníží poplatek za odpad, podle opozice to lidé nepocítí.
Příbram (Příbramsko) – Příbram chce od příštího roku snížit poplatek za svoz odpadu. Nyní se ve městě platí 500 korun na obyvatele a rok, nově by to mělo být o 20 Kč méně, sdělil mluvčí radnice Jiří Kubík. Podle opozičního zastupitele za sdružení Příbramáci pro Příbram Petra Kareše jde o zanedbatelné snížení, které lidé příliš nepocítí. Ostatní středočeská města od ledna poplatek buď zvyšují, nebo ponechávají v dosavadní výši.

Příbram chce podle starosty Josefa Řiháka, který je volebním lídrem středočeské ČSSD a kandidátem na hejtmana, symbolickým snížením vyjít vstříc lidem, kterým neustále rostou životní náklady. „Vláda prosazuje v parlamentu další úsporný balíček, který nejhůře dopadne především na ty nejchudší a sociálně slabé spoluobčany. K tomu se od příštího roku chystá další vlna růstu cen energií a služeb. Chceme zlevněním poplatku za svoz odpadů alespoň trochu snížit dopady všeobecného zdražování na občany,“ uvedl Řihák. O návrhu mají v prosinci hlasovat zastupitelé.

Podle Kareše ale snížení poplatku o 20 korun lidé ani nezaregistrují. „Pro peněženky občanů je to naprosto bezvýznamná záležitost, na druhou stranu do hospodaření města to také výrazně nezasáhne. Osobně si myslím, že tento krok má spíš populistický rozměr,“ míní Kareš.

Město si podle Řiháka může snížení poplatku dovolit také proto, že vlastní část pozemků pod novou skládkou Bytíz, na kterou se komunální odpad z Příbrami ukládá. Kareš ale tvrdí, že by radnice udělala lépe, kdyby projektovou dokumentaci ke skládce v minulosti nepředávala i se stavebním povolením soukromému investorovi a skládku komunálního odpadu vybudovala a provozovala sama. Připravila se tím podle něj o velký zdroj příjmů. Řihák ale tvrdí, že výstavba skládky nebyla v silách města.

Dosud činila maximální výše poplatku v ČR 500 korun na obyvatele a rok, díky novele zákona to v příštím roce může být až dvojnásobek. Například v Berouně se od ledna zvýší poplatek z 500 na 700 Kč, v Kutné Hoře vzroste z dosavadní maximální hodnoty na 650 Kč. Zvednout poplatek chce také Kolín, a to ze 498 na 650 Kč. Více zaplatí za vyvážení popelnic zřejmě i lidé v Nymburce. Naopak v Kladně nebo Rakovníku mají poplatky zůstat na stejné úrovni jako dosud.

Jan Kholl vju

zdroj: http://www.pribram.cz/clanek-kares-planovane-snizeni-poplatku-lide-prilis-nepociti

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):


*

Back to Top

Bad Behavior has blocked 2316 access attempts in the last 7 days.