Příbramský deník: Za odpad někde zaplatíme více

Za odpad někde zaplatíme více

Ilustrační fotoIlustrační foto Autor: DENÍK/Miroslav Kucej

dnes 00:37

Příbram – Vedení města Příbram usiluje o to, aby byly 
v příštím roce snížené poplatky za svoz komunálního odpadu. O novele příslušné vyhlášky by měli zastupitelé města jednat a rozhodovat na veřejném zasedání v prosinci.

V současné době je roční poplatek za tuto službu ve výši 500 korun za osobu.

„V nové vyhlášce, která by měla platit od 1. ledna 2013, navrhneme schválit poplatek ve výši 480 Kč za občana na rok,“ informoval starosta Příbrami Josef Řihák.

Město chce podle starosty alespoň symbolickým snížením poplatku vyjít vstříc svým občanům, kterým neustále 
z roku na rok rostou životní náklady.

Příbram si snížení poplatku může dovolit také proto, že vlastní část pozemků pod novou skládkou Bytíz, na kterou se komunální odpad z Příbrami ukládá.

Takže zatímco od příštího roku dojde ke zvýšení horní hranice sazby tohoto poplatku až na tisíc korun, v ostatních městech regionu se poplatky nemění buď vůbec, nebo se měnit budou, ale nijak razantně.

A to i v případě, že dodavatelské firmy svoje služby zdražují, jako je tomu například 
v Rožmitále, kde je starostou Josef Vondrášek.

„V našem městě jsou stanovené poplatky za nádobu a liší se jen ve frekvenci odvozu. Nejdražší je odvoz jednou týdně, za který zaplatí obyvatelé Rožmitálu 2490 korun,“ říká starosta.

V Dobříši budou lidé platit příští rok stejně jako letos. Informaci kolik to je a kolik se bude platit, ale nebyl z radnice nikdo ochoten včera sdělit.

V Březnici platí obyvatelé v současné době roční poplatek ve výši 420 korun za osobu.

„Výše poplatků pro příští rok bude předmětem jednání zastupitelstva, které se bude konat 13. listopadu. Návrh pro schválení do zastupitelstva je 450 korun na osobu,“ informovala vedoucí finančního oddělení městského úřadu Jaroslava Kozubíková.

V Sedlčanech je stanovena cena za službu stejně jako v Rožmitále, a to za odvoz popelnice.

Poplatek činí 2200 korun za týdenní odvoz.

Podle místostarosty Sedlčan Miroslava Hölzla v současné době technické služby dolaďují kalkulace nákladů. „Zastupitelstvo, na kterém se rozhodne o výši poplatků pro příští rok, se bude konat 26. listopadu. Předpokládáme, že pokud nezůstanou stejné, navýšení nebude nijak razantní. Pokud tedy půjde do zastupitelstva návrh na zvýšení, bude to částka 2300 korun. To je maximum přes které nechceme jít,“ řekl Miroslav Hölzel.

V Petrovicích si od příštího roku připlatí nejen stálí obyvatelé, ale i rekreanti.

O poplatcích za svoz komunálního odpadu jednali radní na konci října.

Starosta Petr Štěpánek na jednání zmínil změnu legislativy v nakládání s odpady, kde je mimo jiné i novým zákonem o odpadech stanoveno, že cena za likvidaci komunálních odpadů musí být ve stejné výši u rekreačních nemovitostí jako poplatek na obyvatele.

„Současná vyhláška je v rozporu se zákonem o odpadech, protože vybíráme z rekreačních nemovitostí 500 korun a na občana 450 korun,“ uvádí Štěpánek.

„Rada navrhuje na rekreační nemovitost a občana shodně 550 korun,“ dodává starosta.

Autor: Lea Enenkelová

 

zdroj : http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/za-odpad-nekde-zaplatime-vice-20121110.html

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):


*

Back to Top

Bad Behavior has blocked 2316 access attempts in the last 7 days.