Příbramský deník: Příbram chce mít vlastní skládku v Bytízu

http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/skladka_bytiz20100622.html

Příbram – Každý rok zaplatí Příbram miliony korun za uložení tisíců tun odpadu na chrástecké skládce. Přitom v Bytízu by mohlo mít město skládku vlastní. Obyvatelé by ušetřili a město by inkasovalo peníze. Pokud chce této šance vedení radnice využít, musí začít stavba ještě letos.

Dá se to stihnout, všechno máme ověřené podle zákona. Byl problém s pozemky, nyní je to ale už vyřešené a stavba může začít,“ uvedl místostarosta Příbrami Václav Černý. Stavební povolení na vybudování úložné skládky platí pouze do konce roku. Poté už by město muselo nechat postavit spalovnu.

Město prodalo projekt odborné firmě, která se má postarat o stavbu a provoz skládky. Tento krok se ale stal terčem kritiky opozičních zastupitelů. „Město má exkluzivní příležitost k vlastnímu skládkování, na které má i stavební povolení, ale nejde do toho, to považuji za skandál,“ oponoval zastupitel Rudolf Smetana. Podle něj i dalších několika příbramských zastupitelů by se o vlastní provoz skládky mělo postarat samo město svými prostředky. Jinak prý přijde o stovky milionů korun.

„Projektovou dokumentaci jsme prodali stejné firmě, kterou navrhoval už v minulosti tehdejší místostarosta Petr Kareš. V podstatě pouze pokračujeme v jeho návrhu, tehdy ale ještě nebyl vyřešený problém s pozemky, kdy část byla města a část DIAMA,“ vysvětlil místostarosta Václav Černý. „Městu se bohatě vyplatí, když bude skládka na jeho pozemcích, ušetří i občané. Skládku ale musí provozovat odborná firma,“ doplnil Václav Černý.

Základní složka skládkovného vyjde v současnosti na 500 korun za jednu uloženou tunu komunálního odpadu, navíc ani doprava není nejlevnější. Výstavba skládky Bytíz má městu výrazně ušetřila finance. Navíc dostane peníze za ukládání odpadu od ostatních obcí v okolí.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):


*

Back to Top

Bad Behavior has blocked 19307 access attempts in the last 7 days.